Mindenki találkozott már olyan bőrfoltokkal, amelyek zavaróan hatottak: amikor a bőr nem egyenletes színű, akkor hiperpigmentációról beszélünk. Vannak ennek egészen szexi formái is, mint a szeplő (erről már korábban írtunk), meg sokkal kevésbé vonzó változatai is, mint például az öregségi folt, amely a nőknél sokkal gyakoribb, mint a férfiaknál.
A hiperpigmentáció jelei, vagyis a kisebb-nagyobb foltok sajnos leggyakrabban az arcunkon jelennek meg, de előfordulhatnak még a kezeken és a test többi részén is.
Hogy miért pont ott bukkannak fel, ahol leginkább szem előtt vannak? Mert ezeket a bőrfelületeket tesszük ki leginkább a napsugárzás káros hatásainak.
Nagyon gyakori problémáról van szó, mely bőrszíntől és etnikai származástól teljesen független. Ha pedig a pigmentfolt elhelyezkedése szerencsétlen (orr alatt, az áll területén, stb.), akkor főleg a női arcon eredményez kifejezetten kellemetlen összhatást. Míg a férfiak simán megnöveszthetik a bajuszukat, szakállukat, ha bizonyos problémákat el akarnak takarni, a nők kénytelenek más módszerekhez folyamodni.
A hiperpigmentáció persze átterjedhet a bőrfelszín teljes egészére, elindulhat különböző területeken, vagy korlátozódhat egyes részekre is.
Ahogy erről már korábban is esett szó, a hiperigmentációért a melanint termelő sejtek, a melanociták tehetők felelőssé. A melanin pigment anyag adja a bőr színét, és természetes védelmet nyújt a napsugarak ultraviola sugaraival szemben. A pigmentfoltok akkor alakulnak ki, ha a melanint termelő sejtek vagy túl sok melanint termelnek valamilyen hatás következtében, vagy ez a pigmentanyag egyenetlenül oszlik el a bőrünkön.
Ezek a festékanyagot termelő sejtek úgy néznek ki, mint egy sokujjas kesztyű, ahol a kesztyű ujjai betüremkednek a hámsejtek közé. A termelt melanin, ami a kesztyű tenyér részén termelődik, átadódik az ujjakba, majd az ujjakból a körülötte lévő hámsejtekbe. A melanin festékanyag így egyenletesen eloszolva a teljes bőrfelszínen védelmet nyújt, és a sejtek legérzékenyebb részét, a sejtmagot védi a káros sugárzástól. Ha a sejtmag ugyanis az UV sugaraktól károsodik, a DNS állomány összetöredezik, a sejtek nem fejtik ki a megfelelő funkciójukat, a bőrünk jobban öregszik.
A melanin túltermelődése, vagy egyenetlen eloszlása tehát a bőr hiperpigmentációjához vezet.
A hiperpigmentáció különböző formái ismertek, ezek közül kettőt már említettünk - az itt felsoroltak a leggyakoribbak:
1. A szeplő: Apró kör alakú foltok a bőrön. Leginkább az arcon, vállakon, nyakon, törzsön és kezeken fedezhetőek fel. Gyakrabban jelennek meg világos bőrű, vörös, vagy szőke hajú embereknél, és sokan kifejezetten bolondulnak értük.
Egész évben jelen vannak a bőrön, nyáron azonban a napsugarak behatásának köszönhetően láthatóbbá válnak.
A szeplő genetikai tendencia, ez azt jelenti, hogy genetikai alapon a melanint termelő sejtek nem egyenletesen, hanem csak az egyik vagy másik „kesztyűujj” irányába ontják ki a melanin anyagot. Ez a tendencia azt eredményezi, hogy a pici foltoknak megfelelően túl sok, a két folt között viszont túl kevés melanin lesz, így az nem ad kellő védelmet az UV káros hatásaival szemben.
2. A napfolt, más néven májfolt: Ez a szeplőnél nagyobb méretű, pigmentált terület, mely elsősorban a túlzott napsugárzás hatására alakul ki. A pigment anyag a hámrétegen kívül az irha rétegbe is bekerülhet, azaz mélyebben van, így ezek eltüntetéséhez intenzívebb hatóanyagok és kezelések szükségesek.
3. Időskori foltok: Ezek is a napozás okozta bőrkárosodás felhalmozódása miatt alakulnak ki, ötven éves kor felett. A foltok egyenetlen színűek, egyenetlen méretűek, nagyban rontják a bőr megjelenését. (A bőröregedésről és annak kivédésről ez a posztunk szól.)
4. A melazma: A hiperpigmentáció egy súlyosabb fajtája, melyet a melanin intenzív és egyenetlen eloszlása okoz. A szeplőkhöz képest, melyek csak kis foltok, a melazma nagyobb, kiterjedtebb és csúnyább. Nőknél hormonális hatásra nagyon gyakori, a napfénynek való kitettség fokozza a megjelenését. Az arc leginkább kiemelkedő részein, az orcákon, a homlokon, állon, ajkak felett fordul elő: nagyon zavaró megjelenésű lehet.
5. Gyulladás utáni hiperpigmentáció: Aknék, pattanások, bőrsérülések után jelentkező pigmentfolt, mely hegek területén még sötétebb lehet, foltos-heges megjelenést eredményez a bőrön.
De mit kezdjünk a bennünket kifejezetten zavaró, bőrünk megjelenését rontó hiperpigmentációs problémákkal?
Szerencsére létezik megoldás!
A melanintermelést beszabályozó hatóanyagok, és hámlasztások vagy egyéb kontrollált orvos-esztétikai kezelések segítik a melanociták normál működését, a melanin egyenletes eloszlását a bőrön, így megerősítve a bőr természetes védelmét.
Fontos tudnunk, hogy minden hőtermeléssel járó kezelés fokozója lehet a melanociták túlzott aktivitásának. Ha hővel járó kezeléssel, például lézerekkel szeretnénk a bőrt helyrehozni, először nagyon fontos beszabályozott aktivitást elérnünk a pigmentet termelő sejteken, mert ilyen nemű előkészítés nélkül a bőr még fokozottabban pigmentálódhat egy lézeres kezelés után.
Alább egy sikeres kezelés fotói:
Persze, mint más problémák esetében is, a megelőzés a legjobb megoldás: csökkentenünk kell azokat a károsító hatásokat, melyek biztosan pigmentfoltokat okoznak. Így kiemelkedő fontosságú, hogy bármely évszakban, és az év minden egyes napján használjunk megfelelő erősségű fényvédőt!.